W dniach 31.01.2015 - 01.02.2015 w Oświęcimiu odbył się I Międzynarodowy Turniej o Puchar Wolności. Zwycięzcami okazała się drużyna Pogoni Ruda Śląska.

 

Właściwie chcąc opisać I Międzynarodowy Turniej o Puchar Wolności można by pisać bardzo obszerny artykuł. Opisać należałoby stronę sportową , organizacyjną oraz całą otoczkę, która towarzyszyła temu wydarzeniu. Był to pierwszy turniej zorganizowany przez UKS Kadet od początku naszego krótkiego, półrocznego istnienia. Rozpoczęliśmy w sobotę o godzinie 9:00. Na parkiet wyszli zaproszeni goście z Rudy Śląskiej reprezentujący barwy tamtejszej Pogoni oraz goście z Wieliczki grający na co dzień w UKS Regis. Poziom meczu stał na wysokim poziomie a z końcowego triumfu cieszyli się gracze z Małopolski, którzy w ostatniej kwarcie przegrywając już różnicą kilku punktów, potrafili dojść rywala i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Nadmienić warto, że od pierwszego meczu był z nami portal skm.polskikosz, który zadbał o należytą oprawę widowiska sportowego. Nasi rywali z małopolskiej ligi w ten sam dzień grali w dwóch spotkaniach z rzędu. O 11:00 podjęli słowacki Kezmarok , zdecydowanie zwyciężając. Powoli zblizał się czas na który sympatycy koszykówki z Oświęcimia czekali. O 13:00 organizatorzy turnieju przeprowadzili uroczyste otwarcie połączone z występami zespołu cheerleaderek z Miejskiego Gimnazjum nr 2. Huczna prezentacja zespołów i nasza drużyna rozpoczęła spotkanie. Rywale ze Słowacji nie sprawili nam problemów i zdecydowanie wygrywamy. Drugi dzień turnieju , godzina 9:00, rzut sędziowski i mecz zaczynają gospodarze kontra Regis Wieliczka. Kontrolujemy przebieg całego spotkania prowadząc różnicą 15 punktów i 3 minuty przed końcem coś się zacina. Rywale dochodzą nas na 1 punkt, jednak w końcówce Mateusz Hnatyszyn prowadzi nasz zespół do zwycięstwa. Kilkunastominutowy odpoczynek i stanęliśmy na przeciw drużyny z Rudy Śląskiej. Zmęczenie dało o sobie znać, bo w tym spotkaniu mało co nam wychodziło co sprawia , że dość wyraźnie przegrywamy i staję się jasne , że aby odnieść zwycięstwo w turnieju, goście z Kezmaroka w ostatnim meczu muszą pokonać Rudę Śląską. Patrząc na poprzednie mecze wydawało się to mało prawdopodobne. Jednak Słowacy caly mecz prowadzą, jednak w końcówce gracze ze Śląska grają bardzo dobrze i odnoszą zwycięstwo co jest równoznaczne z końcowym triumfem i wygraniem Pucharu Wolności. O zdobyciu pierwsze miejsca zdecydowała mała tabela między trzema drużynami. To tyle o sprawach sportowych. Serdeczne podziękowania dla serwisu SKM. Przez 2 dni trwania turnieju serwis ten zorganizował dużo zabaw dla widzów , w których do wygrania były nagrody. Udział brały całe rodziny z dziećmi a także młodzież. UKS Kadet zorganizował w sobotę rodzinny konkurs rzutów do Kosza. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz zestaw gadżetów naszego klubu. Każde ze spotkań rozegranych w ramach turnieju poprzedzone było prezentacją zespołów a zawodnikom i widzom towarzyszyła oprawa muzyczna. Podziękować należy wszystkim, którzy przez te 2 dni przyczynili się do niesamowitej atmosfery jaka towarzyszyła zawodom. Wielkie podziękowania dla rodziców zawodników, bez których turniej by się nie odbył a atmosfera z pewnością nie byłaby taka jak była. Katering przygotowany przez mamy naszych graczy był przepyszyny i z pewnością zadowolił naszych gości. odziękowania dla obecnych zaproszonych gości: Prezydenta Miasta p.Janusza Chwieruta, Przewodniczącego Rady Powiatu p.Radosława Włoszka, Dyrektor MOSiR p.Agaty Gworek, Wójta Gminy Oświęcim p.Alberta Bartosz oraz szczególne podziękowania dla Dyrektor Gimnazjum nr 2 p.Grażyny Korczyk, której jesteśmy niesamowicie wdzięczni za okazaną pomoc przy organizacji turnieju i życzliwość z jaką się spotkaliśmy. Podziękowania dla Miasta Oświęcim za ufundowanie nagród dla wyróżnionych graczy. Były z nami również przez te 2 dni FaktyOświęcim, które były z nami przez czas trwania turnieju. Turniej zakończony, okazaliśmy się gościnni zajmując 3 miejsce. Nie jest to ważne, ważne jest to , że odnieśliśmy sukces organizacyjny i każdy z uczestników był bardzo zadowolony. Pozdrowienia serdeczne dla rodziców zawodników z Kezmaroka i Rudy Śląskiej, którzy przyjechali wraz z drużynami i dzielnie ich dopingowały.
Mimo, że to pierwszy nasz turniej to nie możemy się doczekać , aż zorganizujemy następny. Za rok być może zaprosimy większą ilość drużyn i będzie jeszcze lepiej niż teraz. Do zobaczenia za rok !
Końcowa klasyfikacja:
1.POGOŃ RUDA ŚLĄSKA
2.UKS REGIS WIELICZKA
3.UKS KADET OŚWIĘCIM
4.BK MSK KEZMAROK

Wyniki poszczególnych spotkań:

Pogoń Ruda Śląska – Regis Wieliczka  72 : 61  (20-10, 13-18, 17-24, 20-11) MVP: Jasica Bartosz 
MŠK Kežmarok - Regis Wieliczka  51 : 105  (22-29, 8-24, 4-22, 17-30)  MVP: Gruca Krystian 
Kadet Oświęcim - MŠK Kežmarok  98 : 29  (16-8, 32-6, 28-7, 22-8)  MVP: Rokowski 
Kadet Oświęcim - Regis Wieliczka  62 : 56  (4-15, 16-7, 20-10, 12-24)  MVP: Hnatyszyn Mateusz 
Kadet Oświęcim - Pogoń Ruda Śląska  48 : 75  (14-21, 10-10, 15-22, 9-22) MVP: Tomasz Pustelnik 
Pogoń  Ruda Śląska  -   MŠK Kežmarok  67 : 65  (11-20, 22-14, 14-19, 20-12) MVP: Tomasz Krzymiński 

MVP: Tomasz Krzymiński 
Pogoń Ruda Śląska

5 ALL STARS

Tomasz Pustelnik
 - Pogoń Ruda Śląska
Hnatyszyn Mateusz - Kadet Oświęcim
Gunia Jakub - Kadet Oświęcim
Jasica Bartosz - Regis Wieliczka
Hudak Robert - BC Keżmarok